Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts prezentēs zinātniekos pētījumus komercializācijai

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) pētnieki izstādē “Vide un enerģija 2018” piedāvās iepazīties ar institūtā zinātnieku izstrādātajām komercializējamām idejām, kuras ir guvušas gan LIAA atbalstu, gan godalgotu vietu starptautiskajā izgudrotāju izstādē.

Apmeklētāji varēs uzzināt par jaunas paaudzes viļņu frontes sensoru, tehnoloģiski inovatīvu termoelektriskā starojuma sensoru, nākamās paaudzes organiskās gaismu emitējošu diožu (OLED) izstrādi un nepieciešamību, kā arī par tik bieži sastopami lietu kā vecu riepu izmantošanu ceļu segumos.

LU CFI stendā tiks demonstrēti nedaudzi no visiem institūta pētījumiem, kuru sasniegumus ir motivējušas Apvārsnis 2020 projekta “Viedo materiālu pētījumu un tehnoloģiju pārneses centrs - CAMART²” aktivitātes.

Institūta pētnieku un sadarbības partneru izstrādātajā projektā tiek piedāvāta tehnoloģija nolietotu riepu pārstrādes produktus izmantot zemes ceļu seguma izgatavošanai, kas nodrošina pietiekamu ūdenscaurlaidību lietus gadījumā un drošu braukšanu bez putekļiem sausā laikā. Kā arī tiks demonstrēti tādi zinātniskie eksperimenti kā divpusējs ūdenstriecis ar lineāro ģeneratoru, saules bateriju enerģijas izgaismots norāžu stabs u.c.


VIAA atbalstīto komercializējamo projektu klāstā tiks sniegta informācija par LATOLED projektu - jaunas paaudzes OLED (organiskās gaismu emitējošās diodes) priekšrocībām un nākotnes perspektīvām, kā arī par jauniem unikāliem luminiscējošiem materiāliem, kas ir šīs tehnoloģijas pamatā. Pētījuma mērķis ir rast risinājumu galvenajiem izaicinājumiem OLED tehnoloģiju ieviešanai plašākam pielietojumam biznesā, radot jaunu OLED ierīču struktūru, kurā izmantojami unikāli gaismu izstarojoši lantanoīdu bāzes savienojumu materiāli, kurus izstrādājis un patentējis jaunais Latvijas augsto tehnoloģiju uzņēmums “EVOLED”. 

Zinātniskais darbs norisinās arī pie projekta, kura mērķis ir komercializēt jaunu tehnoloģiski inovatīvu termoelektriskā starojuma sensoru spektroskopiskām iekārtām. Jaunizstrādā tehnoloģija ir ātrdarbīgs starojuma sensors ar plašu un vienmērīgu spektrālā apgabala jutīgumu. Sensora darbību nodrošina inovatīvu materiālu un tehnoloģiju izmantojums. Sensors nepārtraukti mēra lāzera starojuma jaudu plašā diapazonā, mērījumus, veicot ātri. Šīs ir divas būtiskākās īpašības, kas atšķir jaunizstrādāto tehnoloģiju no tirgū jau pieejamajām. Šos lāzerus, aprīkotus ar jaunajiem sensoriem, var izmantot ķirurģijā, militārajā jomā, pētījumos un materiālu apstrādē (griešanai, gravēšanai). 

Tiks piedāvāts apspriešanai arī risinājums jaunas paaudzes viļņu frontes sensoru izstrādei optisko viļņu frontes kļūdu un adaptīvo optisko sistēmu aberāciju mērīšanai un korekcijai. Astronomijas jomā šī tehnoloģija nodrošinās iespēju novērošanai izmantot dabīgus objektus, līdz ar to taupot zvaigžņu attēlu iegūšanas izmaksas un piedāvājot lētāku risinājumu, kas būtu pieejams arī amatieriem. Savukārt bioloģijā jaunā tehnoloģija ievērojami uzlabos optiskās kvalitātes kontroli, tai pašā laikā optimizējot zinātnisko iekārtu izmērus un izmaksas.

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI) 2018. gadā svin savu 40 gadu jubileju. No pirmsākumiem līdz pat mūsdienām institūts ir saglabājis starptautisko atpazīstamību un ir vadošais pētniecības centrs Latvijā. Šobrīd LU CFI strādā ap 100 augsti kvalificētu zinātņu doktoru, veicot starptautiski konkurētspējīgus pētījumus, izglītojot studentus un piedāvājot inovatīvus pētnieciskos risinājumus rūpnieciskajām vajadzībām. 

LU CFI galvenie pētniecības virzieni:
Institūts šobrīd ir vienīgais zinātniskais institūts Baltijas jūras reģiona valstīs, kurš ieguvis Eiropas Komisijas Apvārsnis 2020 programmas “Spreading Excellence and Widening Participation” 2. fāzes finansējumu projekta “Viedo materiālu pētījumu un tehnoloģiju pārneses centrs – CAMART²” izpildīšanai.

Vairāk:
www.cfi.lu.lv
www.facebook.com/CFILU
www.youtube.com/channel/UCKUCpUgRgB45SwvTr5fPPGw
www.camart2.eu