Izstādē „Riga Photo Show 2016” varēs apskatīt fotoaparātus no LFM krājuma

Jau trešo gadu Latvijas Fotogrāfijas muzejs gaidīs apmeklētājus izstādē „Riga Photo Show 2016”. Interesenti varēs apskatīt dažādas fotokameras, kā tās mainījušās gadu gaitā, kā arī būs iespēja izbaudīt camera obscura burvību. Fotogrāfijas attīstība ir bijusi ļoti strauja no melnbaltiem attēliem līdz krāsainiem, no analogajiem attēliem līdz digitālajiem. Tagad fotoplates vietā izmanto sarežģītas elektriskas matricas gaismas reģistrēšanai, tomēr attēlu iegūšanas princips ir saglabājies nemainīgs.

Fotogrāfijas muzejs piedāvās nelielas Latvijā mazāk redzētu fotogrāfu izstādes, kuru darbi atrodas LFM krājumā. Izstādē varēs apskatīt fotogrāfa un operatora Alfrēda Poļa (1894–1975) uzņēmumus, kurš atpazīstamību bija guvis starpkaru periodā, bet kļuva populārs kā latviešu pilnmetrāžas filmas „Zvejnieka dēls” operators. Fotogrāfijas no pagājušā gadsimta vidus būs skatāmas caur Jura Poiša (1933 – 1984) objektīvu, viņš visvairāk ir pazīstams kā fotožurnālists ziņu aģentūrā LTA (vēlākā – LETA). Viņa aktīvākais radošās darbības laiks bija 1960. gadi, kad Juris Poišs piedalījās republikas, vissavienības un starptautiska mēroga izstādēs, fotokonkursos, kur saņēma arī apbalvojumus

Fotogrāfi un dzīvesbiedri Juris (1895 – 1984) un Doroteja (1896 – 1990) Riekstiņi fotografēja gan bērēs, gan kāzās, gan citos saviesīgos pasākumos, gan arī Vecmīlgrāvja iedzīvotājus dokumentiem. Nelaimes gadījumā Juris zaudēja redzi, tādējādi fotodarbnīcā liels palīgs viņam kļuva sieva. 
 
Amatierfotogrāfs Konstantīns Koks (1921–1943) savos fotouzņēmumos ir iemūžinājis Rīgas Centrāltirgu 20. gs. 30-tajos gados, kas piesaistīs izstādes apmeklētāju uzmanību, jo Rīgas Centrāltirgus ir viens no lielākajiem tirgiem Eiropā un viens no retajiem, kas joprojām darbojas. Operators un fotogrāfs Vladimirs Gailis (1917– 2009) uzskatīja, ka operatora darba sākums ir fotogrāfija, lai gan viņa profesionalā darbība bija saistīta ar dokumentālo kino, fotogrāfija aizvien palikusi viņa kaislība. Viens no latviešu vecākās fotogrāfu paaudzes pārstāvjiem Roberts Johansons (1877– 1959) savu radošo darbību ieguldīja fotogrāfijas mākslas izaugsmē, viņa fotogrāfisko darbību raksturo ne tikai izmantotās tehnikas daudzveidība, bet arī sižetu dažādība. Izstādē piedāvāvājam fotouzņēmumus salonā.

Brāļu Jura Bokuma (1877-1956) un Ģirta Bokuma (ap 1895-1979) fotodarbnīca tika atvērta pirms Pirmā pasaules kara. Starpkaru periodā tā bija vadošā fotodarbnīca Liepājā un lielākais pastkaršu izdevējs apkaimē.

Izstādes „Riga Photo Show 2016” apmeklētājiem būs arī iespēja apskatīties 20. gs. sākumā izveidotās Strenču fotodarbnīcas uzņēmumus, kuros apskatīti šādi temati: rati un riteņi, Strenči ziemā, Ziemassvētku egle.

Izstādes apmeklētājus aicinām aplūkot un aptaustīt priekšmetus, bez kuriem agrāk fotografēšanas darbs nebija iespējams, kā arī saviem viesiem piedāvāsim iespēju ievietot filmiņu fotokamerā. Visu izstādes laiku uz apmeklētāju jautājumiem atbildēs muzeja speciālisti.

Vairāk: www.fotomuzejs.lv
Seko mums Facebook.com!

Foto:
Juris Poišs
Juris Riekstiņš
Konstantīns KoksSeko mums:Izstāde


Rīko: